Basket League

Περιστέρι – Προμηθέας

Το ματς που έκλεισε άλλη μία «κουτσή» αγωνιστική στη Basket League, την 20η, στην οποία δεν έγινε το ματς Παναθηναϊκός – Ηρακλής λόγω κρούσματος στην ομάδα των Θεσσαλονικιών, έκρυβε πολλές συγκινήσεις, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα του Προμηθέα Πάτρας, κέρδισε το ματς εναντίον του Περιστερίου στην ομώνυμη έδρα, αλλά το Περιστέρι είναι αυτό που κέρδισε τις εντυπώσεις, αφού έπαιζε χωρίς βασικά στελέχη του αφού ο James Woodard αντικαταστήθηκε από τον νεοφερμένο Jordan Ford, ενώ λόγω τραυματισμού ήταν εκτός αγώνα ο αρχηγός Παναγιώτης Βασιλόπουλος και ο Αμερικάνος forward Jeffrey Crocket,  ενώ λόγω κρούσματος ήταν εκτός ο Ζώης Καράμπελας  ενώ ταυτόχρονα άλλοι δύο σημαντικοί παίκτες για τον Σωτήρη Μανωλόπουλο, οι Μιχάλης Τσαϊρέλης και Marvin Jones έπαιξαν τραυματισμένοι και με ενέσεις για να μπορέσει τελικά το Περιστέρι να παρουσιαστεί στον αγώνα και να διεκδικούσε ότι μπορούσε καλύτερο..

Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθέας πρόσθεσε άλλη μια νίκη στην φαρέτρα του (70-73) έχοντας για καλύτερο παίκτη σε άλλο ένα ματς τους Αμερικάνους αδελφούς Grant, με τον Jerai Grant, να σκοράρει 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 24 λεπτά και τον μικρότερο αδελφό του Jerian να σκοράρει 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασιστ σε 39.25’’!, κανένας άλλος «Πατρινός» παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Από το «πληγωμένο» Περιστέρι, ο τραυματίας Marvin Jones υπερέβαλε εαυτόν και σκόραρε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23.15’’, ο  Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν αρκετά καλός στο 1ο ημίχρονο αλλά χάθηκε στην συνέχεια σκοράροντας 12 πόντους , 5 ριμπάουντ, 4 ασιστ,2 τάπες, αλλά και 4 λάθη σε 23 λεπτά ενώ ο Χρήστος Σαλούστρος, τέλειωσε με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 λάθος σε 24 λεπτά.. Το Περιστέρι (10-10) θα παλέψει στις επόμενες μέρες να αρπάξει την 5η θέση από τον ΠΑΟΚ αλλά μάλλον δύσκολο, αφού πρέπει να κερδίσει την επόμενη αγωνιστική στο «παλατάκι» τον συν-διεκδικητή του, ΠΑΟΚ ενώ κλείνει τις αγωνιστικέ τους υποχρεώσεις στην regular season της Basket League υποδεχόμενο τον Άρη Θεσσαλονίκης..

Ο Προμηθέας (12-5) ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά αφού μετρά 5 συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται πλέον στην 6η θέση με 3 ματς λιγότερα από τις ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτή, για την ακρίβεια έχει όσους αγώνες έχει και ο Παναθηναϊκός. Υπολογίζουμε ότι η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπορεί να ανεβεί μέχρι και την 2η θέση (εάν κερδίσει τον Παναθηναϊκό και το Λαύριο, εντός και εκτός) ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα καταλήξει στην 3η θέση της regular season.